Close Zavrieť

MÁTE PROBLÉM S PLESŇOU? ČÍTAJTE





Pleseň vzniká v uzavretých priestoroch, kde sa málo vetrá, teplota je okolo 14 stupňov a relatívna vlhkosť vzduchu je 70 percent. V obývaných priestoroch vzniká pleseň najčastejšie v zime, keďže sa menej vetrá a múry sú chladnejšie.
Absolútna vlhkosť vzduchu – koľko gramov vody je na m3 vzduchu.

Relatívna vlhkosť vzduchu – vyjadruje množstvo vodnej pary pri danej teplote z celkového množstva, ktoré dokáže vzduch prijať, číže percentuálne množstvo z absolútnej vlhkosti. Zvýšením teploty v miestnosti dokáže vzduch prijať viac vlhkosti a teda sa relatívna vlhkosť zníži.

Ideálna vlhkosť vzduchu je niekde medzi 40%-55%. Ak je vlhkosť nižšia, bude sa vám ťažko dýchať, môžete mať vysušené, poprípade opuchnuté sliznice. Tento problém bol pri starých bytovkách v bytoch so starými oknami, ktoré prefukovali a kvôli studeným stenám narastá potreba prekurovania. Po zateplení a výmene plastových okien prichádza druhý extrém. Málo sa vetrá a keďže už nič neprefukuje, vlhkosť narastá.

Najskôr si prejdeme základné riešenia a ku koncu článku sa dostaneme k riešeniam problémov, o ktorých ste možno nevedeli.

1. Ak ste objavili pleseň, najskôr použite savo proti plesniam. Nestačí klasické savo. Nechajte 2-3 dni preschnúť. Pre istotu môžete použiť savo na problémové miesto ešte raz.

2. Ako následne zabrániť aby sa pleseň po čase vrátila? Môžete použiť aj farbu proti plesniam, ak však neznížite vlhkosť a nezvýšite teplotu, pleseň sa po čase vráti.
Vlhkosť zvyšuje: pranie, sušenie bielizne, varenie , sprchovanie sa, dýchanie, pot, rastliny a nesprávne použité stavebné materiály (k tomu sa dostaneme na konci článku).

3. Aby ste zabránili tvorbu plesne v kúpeľni, vždy zapínajte ventilátor počas sprchovania a nechajte ho zapnutý aj chvíľu po sprchovaní. Počas varenia vždy zapínajte digestor.
Pravidelne vetrajte. Ideálne je nárazové vetranie, keď otvoríte okno na maximum a vetráte 5 minút a steny sa ešte nestihnú vychladiť (môžete počas vetrania vypnúť radiátor, aby vám zbytočne nevyskočila vysoká spotreba).

4. Nie je však možné vetrať v zime nonstop a preto si môžete pomôcť odvlhčovačom napr. Ceresit stop vlhkosti, ktorý stoji nejakých 12 eur a postupne si dokupovať tablety, alebo elektrický odvlhčovač, ktoré začínajú na cene 120 eur.

5. Prioritné je zistiť kde je problém, aby ste ho následne mohli odstrániť.




Teplota
Najčastejším spôsobom kúrenia v byte je radiátor. Ak máte centrálne kúrenie, tak jeho teplota bude na úrovni40 stupňov, vo veľkých zimách 45 stupňov, maximálne však 50 stupňov. Ak ste mali radiátor zapnutý naplno  a aj napriek tomu sa pleseň tvorila, zrejme je dané miesto veľmi studené a niekde bude zlá izolácia. Vtedy Vám pomôže termokamera. Na fotografii je vidno, že je strecha zle odizolovaná a v rohu je teplota 14,1 stupňa. Ideálne miesto pre vznik plesne a to aj napriek tomu, že radiátor hreje naplno.

Následne sa môžete zamerať na konkrétne miesto a konzultovať riešenie so skúseným stavbárom. Ak je však studená celá stena, môžete ju zatepliť alebo natrieť termofarbou. Ak máte problém v byte, nebude to také jednoduché. Ak je bytový dom zateplený, obráťte sa na správcu. Ak bytový dom zateplený nie je, tak zateplenie bude samozrejme najlepšie riešenie. Zateplenie môže byť polystyrénom (do 4. poschodia), sklenenou vatou alebo termofarbou. Ak bytový dom nemá našetrené peniaze vo fonde opráv a majitelia nechcú navyšovať platby, termofarba bude lacným a zároveň dobrým riešením. Termofarba na obvodové múry zastaví únik tepla o 40%, čo je porovnateľné s polystyrénom o hrúbke 10 cm. Na strechy sa používa termonáter, ktorý zabráni úniku až 80% tepla.


Vlhkosť

Ak je miestnosť uzavretá a napriek tomu vlhkosť po vyvetraní prudšie stúpa, niekde bol použité nesprávny stavebný materiál. Napr. v novostavbe z nejakého dôvodu po položení nových okien namiesto PUR peny použili ako izoláciu lepidlo. Alebo otvor v kuchyni, ktorý slúžil ako vetranie nebol utesnený polystyrénom ale yporkou. Yporka aj lepidlo prepúštajú vlhkosť. Vtedy vám nepomáha ani pravidelné vetranie, keďže okamžite po zatvorení okna prestáva cirkulovať vzduch ale vlhkosť cez daný materiál neustále prichádza. Konkrétne miesto odporúčame prerobiť. 

Ak však nedokáže prísť na to, kde nastala chyba, odporúčame natrieť celú stenu náterom ISONEM MS 82. Tento náter vytlačí vlhkosť zo stien a nepustí cez neho žiadnu vlhkosť.
Výhodou je, že ISONEM MS 82 môžete natrieť aj z vnútra a na rôzne materiály.


Ak máte záujem o prehliadku s termokamerou, viac informácií, poprípade kúpu termonáteru a
produktu ISONEM MS 82,
kontaktujte Miroslav Bóry: +421 903 412 792.
Cena prehliadky s termokamerou aj s fotkami je 30 EUR s DPH v Košiciach.
Odporúčame firmu www.sloveco.sk. Nechajte si poradiť a naceniť ideálne riešenie pre vás.
ISNOM MS 82 aj termofarbu viete kúpiť v spoločnosti  www.sloveco.sk




05Napíšte nám
Sme tu, aby sme vám pomohli. Vyplňte prosím krátky formulár nižšie a my vám odpovieme čo najskôr.
Počet rokov skúseností
Visual Real
Visual Real
Visual Real
Visual Real
Visual Real
Visual Real
Visual Real